top of page

Tvorcovia a Umelci

Viliam Klimáček (LIBRETO)

 

Dramatik, básnik, prozaik, režisér, scenárista, herec divadla GUnaGU, autor kníh pre deti a mládež.

Vyštudoval medicínu a pracoval ako anesteziológ na Klinike kardiovaskulárnej chirurgie v Bratislave. Od roku 1985 pôsobí ako herec, režisér a scenárista, je spoluzakladateľom bratislavského alternatívneho divadla GUnaGU. Je päťnásobným držiteľom prestížnej Ceny Alfreda Radoka za najlepšiu českú a slovenskú hru roka. Pre Slovenské národné divadlo napísal a režíroval hry Demokrati a Karpatská horká, to isté divadlo uviedlo jeho hry Hypermarket a Mojmír II. alebo súmrak ríše. Píše aj pre rozhlas a televíziu. Pôsobí v metapopovej formácii Big Bastard Beat Band of Bratislava. Je autorom próz a básnických zbierok (Až po uši, Ďalekohladenie, Noha k nohe, Karamelky, Panic v podzemí). Žije v Bratislave.

Slavomír Solovic (HUDBA)

 

Hudobný skladateľ, producent, režisér, aranžér, violista a dirigent. Študoval na Konzervatóriu v Žiline. Pravidelne spolupracuje so slovenskými i českými divadelnými scénami: SND (za hudbu k inscenácii Pohania získal nomináciu na ocenenie Dosky), Astorka, Hadivadlo Brno, Národné divadlo Brno, Divadlo A. Bagara v Nitre, Aréna, Štúdio L+S, Slovenské komorné divadlo. Je autorom hudby k filmom Ondreja Rudavského, k seriálom Mesto tieňov, Ako som prežil, Kriminálka Anděl, k filmom Bratislava Film, Ticho, Pôvod sveta. Od roku 2000 vytvoril v tandeme s V. Klimáčkom päť opier – Cirostratus (Opera v boeingu), Hippocampus, Aaron Black, Alica v pekle (objednávka Národného divadla v Prahe), Haydn večeria s Mozartom (2012).iliam Klimáček 

 

 

Gustáv Beláček (HAYDN - BASS)

 

Študoval na Konzervatóriu (Róbert Szücs) a VŠMU (Eva Blahová). Vzdelanie si rozšíril na Mozartovej Akadémii a na Medzinárodnej Bachovej akadémii v Stuttgarte. Je absolútnym víťazom Speváckej súťaže A. Dvořáka v Karlových Varoch (1993) a laureátom ďalších medzinárodných súťaží. Je držiteľom Ceny nemeckého časopisu Opernwelt (1993). Účinkoval v Národnom divadle i Štátnej opere v Prahe (Ramfis, Kolenatý, Vodník a i.), v Grazi, Bazileji a Ľubľane (Vodník), Düsseldorfe, Norimbergu a Mníchove (Kolenatý), ďalej v Kodani (Vodník, Gremin), Drážďanoch (Vodník), Palerme (Modrofúz, Cathos), vo Verone (Nourabad), vo Florencii (Harašta), v Belo Horizonte v Brazílii (Leporello) i v Toronte (Don Profondo, Pimen, Mustafa). Vystupoval s orchestrami ako sú Drážďanská filharmónia, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre National de France, San Francisco Symphony, Montreal Symphony, Cammerata New York, National Orchestra Taiwan, Orchester Bavorského rozhlasu, Rozhlasový orchester v Štokholme, Londýnská filharmónia. Je pravidelným hosťom Slovenskej filharmónie. Spolupracoval s dirigentmi ako sú Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Dennis Russel Davies, Jurij Temirkanov, Charles Dutoit, Alberto Zedda, Mariss Jansons, Esa-Pekka Salonen, Kurt Masur a Seiji Ozawa. Účinkoval v Royal Albert Hall v Londýne, v Concertgebouw v Amsterdame, v Théatre des Champs-Élysées v Paríži, vo Veľkom festivalovom divadle v Salzburgu a na prestížnych medzinárodných festivaloch ako je BBC Proms. Nahráva pre Bavorský rozhlas, BBC a mnohé iné spoločnosti. Spolupracuje s vydavateľstvami Opus, Mezzo Mezzo, Supraphon, Harmonia Mundi, Brilliant Classics, Mirabilia, Naxos, Delos. Nahrávka Dvořákovho Requiem, na ktorej účinkuje, bola ocenená americkou Grammy (2001). V roku 2008 prevzal v Miláne cenu nadácie Gabardi za interpretáciu diel Mozarta a Rossiniho.

Eva Šušková (SLÚŽKA - SOPRAN)

 

Sopranistka, absolvovala štúdium spevu u Viktórii Stracenskej a Petra Mikuláša. Paralelne s pedagogickým pôsobením a organizačnými aktivitami sa profiluje ako výrazná osobnosť koncertného života a hudobného divadla. V slovenských operných domoch a na zahraničných scénach (ČR, Francúzsko, Rakúsko, Poľsko) stvárnila postavy ako Tatiana, Desdemona, Rusalka či Fiordiligi. Scénicky naštudovala Schönbergovu monodrámu Pierrot lunaire i komornú operu G. Benjamina Into the Little Hill. Na konte má uvedenie a nahrávku Hummelovej opery Mathilde de Guise, ale aj kreáciu premiér šiestich pôvodných slovenských opier (Beneš, Kubička, Solovic). Venuje sa hudbe 20. storočia, je propagátorkou slovenskej hudby. Ako sólistka sa predstavila na významných festivaloch (Gaida, Lost & Found, Pražské premiéry, BHS, Melos Étos, Neue Musik in Bamberg, Konvergencie, Dni starej hudby). Nahrávala pre Brilliant Classics, Phaedra, Dynamic, Slovenský rozhlas, Hudobný fond a Diskant. V roku 2013 získala Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca.

Matúš Šimko (MOZART - TENOR)

 

Matúš Šimko študoval spev na banskobystrickom Konzervatóriu v triede Stanislava Matisa, a súčasne vyštudoval právo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Neskôr sa zdokonaľoval v interpretácii barokovej hudby na L'Istituto superiore di studi musicali G. Briccialdi v talianskom Terni v triede Glorie Banditelli. Ako sólista spolupracoval s domácimi i zahraničnými orchestrami (Elbipolis Barockorchester Hamburg, Musica Florea, Czech Virtuosi, Solamente Naturali, Il Cuore Barocco, Quasars Ensemble, Slovenský komorný orchester). V súčasnosti spieva v Slovenskom filharmonickom zbore a navštevuje súkromné hodiny u Vlasty Hudecovej.

 

Andrea Vizvári  (ARTEMIS - SOPRÁN)

 

Debutovala už ako študentka vo viedenskej Volksoper ako Kráľovná noci. Je sólistkou Opery SND a stálym hosťom Janáčkovej opery v Brne. Jej scénický repertoár zahŕňa postavy ako je Musetta (Bohéma), Violetta (La traviata), Adela (Netopier), Servilia (La clemenza di Tito), Gilda (Rigoletto) a ďalšie. Za rolu Elviry z opery Puritáni dostala cenu časopisu Hudobný život „Objav roka 2010“. Roku 2013 sa stala absolútnou víťazkou súťaže „Trofeo la Fenice“ v meste Lucca, kde získala aj cenu publika. K jej najúspešnejším vystúpeniam patria koncerty v newyorskej Carnegie Hall, viedenskom Musikvereine či v opere v Montreale. Absolvovala koncertné turné v Írsku, Holandsku, USA, Maďarsku a Poľsku. Momentálne študuje Glièrov Koncert pre koloratúrny soprán a orchester, ktorý uvedie so Slovenskou filharmóniou.

Vladimíra Ščigulinská  (PRVÉ HUSLE)

Milan Adamec (DRUHÉ HUSLE )

 

Magdaléna Izakovičová (violončelo) 

Branko Ladič

 

Narodil sa roku 1980 v Michalovciach. Po ukončení gymnázia študoval na Konzervatóriu v Košiciach odbor dirigovanie (J. Drietomský) a klavír (L. Kojanová), neskôr dirigovanie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (O. Lenárd, P. Feranec). Od sezóny 2006/2007 pôsobí ako korepetítor a dirigent v Slovenskom národnom divadle. Ako klavirista spolupracuje s mnohými zborovými telesami a s poprednými opernými sólistami. Zároveň vyučuje muzikológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Maja Hriešik

 

Autorka, režisérka, pedagogička. Narodila sa v Novom Sade v Srbsku. Absolvovala štúdium estetiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a štúdium divadelnej réžie na Vysokej škole múzických umení. Ako režisérka a dramaturgička sa venuje divadlu, opere, tancu a televíznej tvorbe (okrem iných napríklad seriál Od veci),, a ako pedagogička a teoretička najmä súčasnému tancu. Režijne spolupracovala s repertoárovými divadlami (Divadlo Andreja Bagara Nitra, Divadlo Astorka Korzo ´90, Štátna opera Banská Bystrica), nezávislými zoskupeniami (Debris Company, aktivnagruppa) a na poli komornej opery v ostatnej dobe tvorí na objednávku hudobných festivalov (BHS, Melos-Étos – momnodráma T. Horokawu Havran, Radio_Head Awards Festival). Žije v Bratislave.

Zuzu Hudek

 

Scénická, kostýmová výtvarníčka, divadelníčka a lektorka. Pochádza z Bratislavy. Vyštudovala scénografiu na Vysokej skole múzických umení. Absolvovala postgraduálne štúdium scénografie v holandskom Groningene. Vytvorila scénografie a kostýmy k viacerým produkciám na Slovensku a v Holandsku. K jej vlastným autorským projektom patria 15minmum (ocenenie na festivale Jonge Harten), performance ANDEND (Groningen), inštalácia Boys&Girls (Palmela, Portugalsko) a predstavenie TRI-ŠTYRI OPICE realizované v Štúdiu 12. Okrem scénografie sa venuje aj výučbe výtvarných predmetov, keramiky a divadelných dielní pre deti a mládež. Spolupracuje na tanečných produkciách (o. i. v choreografii Šárky Ondrišovej a Marty Polákovej) a na hudobných projektoch v réžii Maje Hriešik. Spolupracuje s Divadlom Bez Domova a integrovaným tanečným divadlom LEN TAK TAK. Je spoluzakladateľkou divadelnej skupiny Equiteatro, ktorá sa špecializuje na zážitkové divadlo pre deti a mládež. 

Šimon Horna – videoart 

bottom of page